Novinky a zajímavosti

Zajímá vás, co je nového a jaké probíhají akce? Přihlaste se k odběru novinkových zpráv na e-mail!

NajduZboží.cz

 

  1. Úvod
  2. BLOG »
Jak si vybrat jehlice a háčky?

Chcete si vybrat jehlice a háčky, ale nabídka je tak široká, že ztrácíte přehled? V následujícím článku se vám pokusím přiblížit, k čemu jsou které pomůcky dobré.

O materiálech používaných k výrobě jehlic a háčků se více dozvíte ZDE.

Rovné pletací jehlice

 

Upřímně řečeno, rovné jehlice považuji za relikt patřící do skříní našich babiček, ale přece jen se najde několik příležitostí, při kterých je využijete a tedy i důvody, proč si je koupit. Rovné jehlice se hodí, když se učíte plést a znervózňuje vás lanko u kruhových jehlic. Pak se také hodí na pletení vzorků, šál a drobných projektů. Používat rovné jehlice k pletení svetrů, zejména jehlice silnější než č. 4, je hazardování se zdravím vašich rukou. Při pletení nesete váhu celé jehlice + úpletu, který je na ní. Proto obecně doporučuji používat jehlice kruhové. Pokud se ale pro rovné jehlice rozhodnete, můžete si vybrat z několika délek.

25cm - nejkratší jehlice vhodné na učení, pro děti, na vzorky, úzké šály a drobnosti.

30cm - jsou jehlice na šály.

35 a 40cm - jsou dle mého soudu nesmyslně dlouhé tyče, nicméně pro ortodoxní pletařky, které definitivně odmítají pokrok ve formě kruhovek, se hodí na pletení svetrů.

Kruhové pletací jehlice

Jsou aktuálně nejvíce používané. Dá se na nich plést vše snad s výjimkou prstů u rukavic,které se pohodlněji pletou na ponožkových jehlicích. Kruhové jehlice jsou k dostání buď pevné = pevně přidělané k lanku, nebo výměnné = pomocí různých mechanismů je lze od lanka oddělit. Obě varianty mají své využití.

Pevné kruhovky jsou ideální v případě, že pletete celou dobu na stejném počtu ok a stejnou silou jehlic a danou délku a sílu jehlic využíváte dost často. Pak se vyplatí mít na tento typ projektů speciální pevnou kruhovou jehlici. V síle jehlic 2 - 3 navíc ani výměnné jehlice nesou. Jako příklad mohu uvést ponožky, určitý typ čepic, krajkové šátky atd.

Výměnné kruhové jehlice mají výhodu, že můžete měnit podle potřeby délku lanka, nebo sílu jehlic. Samotné lanko můžete také použít k odložení většího počtu ok třeba před sešíváním dílů. Stačí jen na konce lanka místo jehlic našroubovat či nasadit zarážky. Pokud pletete bezešvý svetr, můžete ve fázi splétání těla a rukávů k propojení všech lanek použít spojky a vyhnete se tak nutnosti přeplétat celý projekt na jednu kruhovou jehlici. 

použítí jednotlivých délek jehlic:

20 a 30cm - extrakrátké kruhové jehlice - vyrábí je pouze Addi a plést s nimi je docela náročné, protože držíte jen třemi prsty. Hodí se na malé kroužky. 

40cm - zkrácené kruhová jehlice. Musíte počítat s tím, že samotné jehlice jsou dlouhé maximálně 10cm, aby bylo možné mezi ně natáhnout tak krátké lanko. Hodí se napletení ponožek na cestách, když nechcete pořád lovit spadlé ponožkové jehlice pod sedadly, ale i na čepice a dětské věci.

50cm - zkrácené kruhové jehlice na čepice a ponožky, ale šály a rukávy

60cm - standartní čepicová a rukávová délka kruhových jehlic, supertaké na šály.

80cm - na rukávy, díly svetrů, dvě ponožky pletené na jedné kruhové jehlici a krajkové šátky ze 100g příze

100cm - délka na díly svetrů, krajkové trojúhelníkové šátky z 200g příze a dvě ponožky pletené na jedné kruhové jehlici.

120cm - 150cm - na svetry pletené v kruhu, lemy, velké trojúhelníkové šátky z 300g a více.

175 - 300cm - deky, ponča, volány, obvodové části velkých krajkových šátků atd.

Ponožkové jehlice

Je jich 5 a používaly se před vynalezením kruhových jehlic napletení v kruhu. V současné době mají opodstatnění při pletení malých kroužků, ponožek a rukavic. Vyrábí se ve třech délkách:

10cm: zkrácené jehlice hlavně na prsty u rukavic, kde se normálně dlouhé jehlice hrozně pletou a na dětské ponožky. Nejsou úplně vhodné pro pletařky s velkýma rukama, protože jsou kratší než dlaň a špička jehlice v dlani nepříjemně píchá. 

15cm: standardní ponožková délka jehlic. Upletete na nich ponožky dámské i pánské a pokud dostatečně utahujete, nehrozí, že by vám z úpletu vyjely.

20cm: prodloužená délka jehlic. Upletete na nich širokánské ponožky, nebo normálně široké ponožky, pokud málo utahujete a kratší jehlice vám z úpletu vyjíždí. Zvládnete na nich i čepici. Poslouží také k pletení vzorků.

Jednostraný háček

uháčkujete s nimi čepičky, hračky, svetry, prostě cokoli potřebujete. na háčkování větších projektů používejte háček s rukojetí - šetříte tak své zápěstí, pokud háček používáte jen jako pomůcku k jiné technice, stačí vám háček bez rukojeti.

Dvoustranný háček s různou velikostí háčku

Je řešením 2 v 1. Na jednom háčku tak máte háčky 2 ve dvou velikostech. zejména v řadě Symfonie jsou háčky krásné a propracované a ekonomicky výhodnější než když kupujete dva jednostranné háčky.

Tuniský háček pevný a výměnný

 

Pevný jednostranný tuniský (afgánský) háček je dlouhý 30cm a vypadá jako pletací jehlice s háčkem na konci. Slouží k háčkování rovných projektů tuniskou technikou, při které v jedné řadě nahazujete všechna oka projektu na háček a v druhé řadě je zase shazujete dolů. Pevný tuniský háček se hodí pro užší projekty, pokud chcete dělat třeba kobereček nebo deku, použijte výměnný tuniský háček, kde na konec přišroubujete jakkoli dlouhé lanko a zvětšíte tak prostor pro nahozená oka, takže můžete háčkovat i širokánské projekty. U Knit Pro i Addi používáte stejná lanka pro systém výměnných jehlic i výměnných tuniských háčků.

Tradiční tuniský oboustranný háček

Slouží k tuniskému háčkování do kruhu a k tvoření dvoubarevné tuniské látky. Techniky se hodí k háčkování kabelek, koberců, šál a dalších projektů. 

 

 

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.