Novinky a zajímavosti

Zajímá vás, co je nového a jaké probíhají akce? Přihlaste se k odběru novinkových zpráv na e-mail!

NajduZboží.cz

 

  1. Úvod
  2. BLOG »
Výběr barev podle materiálu příze

 

Pokud si chcete doma nabarvit přízi, podívejte se nejprve, z jakého je příze materiálu a podle toho zvolte barvy. V článku je stručný přehled materiálů a barev, kterými je můžete barvit. Vypsala jsem zde hlavní záludnosti, na které si dát pozor. Článek o jednotlivých typech barev najdete zde (teprve ho píšu :-)).

Vlna

Vlna je živočišné proteinové vlákno. Nejsnáze a nejlevněji obarvíte vlnu za varu potravinářskými barvami - koupíte je v drogerii jako barvy na vajíčka (OVO, Kovanda atd.) Pozor na barvy Wilton. Jsou to speciální cukrářské barvy. Mají sice spoustu odstínů, ale nejsou světlostálé a na slunci rychle vyblednou. Je lepší zůstat u základních barev, ty jsou osvědčené a relativně světlostálé. Proces barvení s nimi je stejný jako s barvami na vlnu.

Potravinářské barvy se při barvení v hrnci naprosto nepředvídatelně promíchají a vytvoří na vlně úplně nové barvy a odstíny. Výsledek barvení je pokaždé jiný a je to veliká legrace a dobrodružství. Pokud ovšem máte nějaký konkrétní záměr a chcete, aby se barvy tolik nemísily, je vhodnější použít speciální barvy na vlnu.

Speciální barvy na vlnu poznáte podle označení "acid dyes". Nenechte se názvem vystrašit, znamená to, že jde o barvy, které se na vlákna váží za varu v kyselém prostředí. Toho dosáhnete přidáním kyseliny citronové, nebo octa do barvicí lázně.

Vlnu můžete obarvit za varu i kombinovanými barvami (Duha, Iberia, DEKA L, Jacquard iDye, Lucas, Javana a další). Tyto barvy obsahují pigmenty pro živočišná i rostlinná vlákna. Pokud s nimi barvíte vlnu, přidáváte k nim ocet, nikoli sůl a musíte počítat s náročným mácháním, protože pigmenty pro rostlinná vlákna zůstanou v barvicí lázni a z vlny je musíte vymáchat pryč. Proto tyto barvy moc nedoporučuji.

Nylon = polyamid

Nylon je syntetické vlákno, ale při barvení se chová stejně jako vlna. Proto na barvení nylonu můžete použít stejné barvy a postupovat stejně jako u vlny. Nylon se přidává pro zpevnění do ponožkových přízí a vyrábí se z něj třeba silonky.

Hedvábí

Hedvábí je unikátní vlákno, protože k jeho obarvení můžete použít jak barvy na proteinová vlákna (acid dyes), tak barvy na rostlinná vlákna (přímá barviva, nebo reaktivní barvy). Hedvábí je živočišné vlákno, ale má i vlastnosti vláken rostlinných. Velmi intenzivně na ně proto chytají kombinované barvy. Hedvábí docela neochotně a dlouho nasakuje tekutiny i barviva, proto musíte dbát, aby se příze nezkroutila - zejména kvalitní mullbery hedvábí se při namočení stočí do drobných smyček a je s ním veliká práce. Pokud barvíte barvami na vlnu, přidáváte ocet, pokud kombinovanými barvami, přidáváte ocet i sůl. Při použití reaktivních barev postupujete stejně jako při přibarvení bavlny.  Hedvábí jsou různé druhy - mulberry, tussah, buret.

Bavlna

Bavlna je snadno barvitelné rostlinné vlákno. Je hodně odolná, takže s ní můžete zacházet celkem nešetrně.Při barvení za varu se sráží. Barvit můžete kombinovanými barvami za varu, nebo reaktivními barvami za studena. Obě varianty mají své výhody.

Barvení kombinovanými barvami je velmi snadné - barvíte v hrnci a přidáváte pouze sůl, která pomáhá barvě dostat se k vláknu. Obarvenou přízi pak ale musíte naložit do chemického fixativu, nebo fixovat octem prát jen v ruce ve vlažné vodě, jinak rychle vybledne. Na vině je jen velmi slabá chemická vazba, kterou se barva váže na vlákno. 

Barvení reaktivními barvami vyžaduje trochu větší opatrnost - reaktivní barvy v koncentrovaném roztoku způsobují kontaktní alergie. To znamená, že když si v nich budete opakovaně máchat ruce, vypěstujete si na ně alergickou reakci. Při barvení je také potřeba přidávat roztok prací sody, který v koncentrované formě dráždí kůži. Jde o uhličitan sodný = soda ash, NENÍ to soda bikarbona = hydrogenuhličitan sodný, která se používá v kuchyni jako kypřidlo. Také chvíli trvá, než se naučíte používat správné množství barvy. Výsledky, které barvením získáte, jsou ale nepřekonatelné! Čekají vás totiž krásné barvy, které nevyblednou. Po té, co z příze vymácháte pigmenty, které se nenavázaly na vlákna, zůstane příze stálobarevná. Nebledne na slunci a můžete ji prát na 90°C. Nesmíte samozřejmě použít prací sodu, perkarbonát ani jiné bělidlo.

Bambus

Bambus můžete barvit stejně jako bavlnu. Pozor ale při máchání!!! Bambus nemá moc rád teploty nad 40°C, vlákno se ničí, žmolí a vypadá pak opelichaně. Můžete barvit za varu, počítejte ale se sražením. Máchání doporučuji v teplé,nikoli vařicí vodě.

Viskóza

Je vlákno chemicky získané z celulózy, můžete je barvit stejně jako bavlnu i za varu. Počítejte s tím, že se dost srazí. Zejména viskózové hedvábí pak máchejte velmi šetrně bez kroucení v teplé,nikoli vařicí vodě.

Polyester (např. fleese)

Je to umělé vlákno. Barví se už při procesu výroby vlákna. Pak už na něm dlouhodobě žádné volně prodejné barvy nedrží.

Akryl, polyakryl, dralon

Jde o umělé vlákno. Dá se barvit pomocí „basic dyes“ - barev, které se váží v silně zásaditém prostředí. Tyto barvy nejsou obvykle volně dostupné, protože jsou nebezpečné a karcinogenní. Používají se pouze k průmyslovému barvení přízí. Pokud se k nim dostanete, používejte silné gumové rukavice, ústenku a vězte, že barvy obarví trvale vše, s čím se dostanou do kontaktu a prostupují kůží!

 

 

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.