Novinky a zajímavosti

Zajímá vás, co je nového a jaké probíhají akce? Přihlaste se k odběru novinkových zpráv na e-mail!

NajduZboží.cz

 

  1. Úvod
  2. BLOG »
Jak si vybrat ty pravé jehlice a háčky Knit Pro

Sortiment výrobků firmy Knit Pro je velmi široký a není snadné si vybrat. Jehlice a háčky se vyrábí z různých materiálů a každému vyhovuje něco jiného podle toho, jakým stylem a na jakém projektu zrovna pracujete.

Obecně lze říci, že pokud pracujete silou a hodně utahujete, budete potřebovat jehlice, po kterých příze dokonale klouže (symfonie, Nova) a naopak, pokud utahujete málo, potřebujete co nejlehčí méně kouzavé jehlice, aby vám z nich pletenina nesjela (Bamboo, Karbonz, Spectra). 

Jehlice z některých materiálů - třeba akrylové, jsou spíš pro občasné použití a oživení. Naopak kovové či karbonové jehlice vydrží práci v náročném terénu (byt plný lidí, kteří si na jehlice občas sednou a dřevěnky, či bambusky tak zničí) a při cestování. 

Dřevěné, bambusové a akrylové jehlice (rovné a ponožkové) celkem snadno propašujete v příručním zavazadle na palubu letadla - nezobrazí se na skenu. Pozor na kruhové jehlice - prozradí je kovové násadky.

Jehlice z nevodivých přírodních materiálů oceníte, pokud máte doma malé nenechavé průzkumníky, schopné jehlice vyhrabat kdekoli, sundat záslepky ze zásuvek a jehlice do nich nacpat.

A v neposlední řadě jsou jehlice z přírodních materiálů velmi, velmi příjemné do rukou...

Pokud jde o háčky, volte pevné kovové háčky pokud potřebujete pracovat silou, vyhnete se ulomení špičky háčku. Použijte spíš ocelový háček č. 1,75 z řady Steel, než č. 2 z hliníku a vyhněte se úplně dřevěným háčkům až po velikost 4. Pokud pracujete volně, můžete s klidem použít tenký háček z hliníku, nebo háček z přírodního materiálu už od velikosti 3.

Vyberte si háček s rukojetí, pokud potřebujete pracovat dlouho - budete tak méně zatěžovat svaly rukou. Háček bez rukojeti se vám hodí, pokud s ním chcete nabírat oka při pletení a druhou stranou háčku je přesunout na jehlici, nebo pokud ho používáte jen jako pomocný při frivolitkování, nebo chytání ztracených ok.

Můj osobní typ: Pokud vybíráte silný háček tak od velikosti č. 8, investujte do dřevěné Symfonie. Tyto háčky jsou malými uměleckými díly a skvěle se s nimi pracuje.

Pokud se potřebujete zorientovat v typech jehlic a háčků a zjistit co vlastně k upletení či uháčkování konkrétního výrobku budete potřebovat, radu najdete v článku, který napíšu za pár dní :-).

A teď již ke konkrétním produktovým řadám Knit Pro:

Řada Symfonie: je z lepeného barveného dřeva, jehlice jsou perfektně hladké, pevné a neohýbají se. Mají ostré špičky, které vydrží i u tenkých jehlic nabírání ok, která jdou ztuha. Nestudí v rukách, necinkají a jsou opravdu krásné. Zvlášť u silných jehlic a háčků si vychutnáte krásu barveného lepeného dřeva. Slabinou jehlic a háčků jsou občasné skryté vady dřeva, kdy se občas nová jehlice může naštípnout, nebo bezdůvodně zlomit - v takovém případě vám bez problémů jehlice obratem vyměním. U ponožkových jehlic dává výrobce až do síly č. 3 do balení šest jehlic místo pěti, kdyby byla některá vadná.

V řadě Symfonie vyrábí Knit Pro jehlice rovné, ponožkové, kruhové - pevné i výměnné, háčky jednostranné, oboustranné  a výměnné tuniské. Z doplňků pak knoflíky, vypínače ponožek,  propichovadla na spínání pletených šátků a ruční mlýnek k pletení dutinek.

Řada Symfonie Rose: jde o speciální řadu luxusních výměnných kruhových jehlic a háčků z růžového dřeva. Sady jsou uloženy v elegantních dárkových pouzdrech. Perfektní dárek, který milovnicím pletení a háčkování udělá zaručeně velkou radost, i pokud mají doma k pletení a háčkování už úplně všechno.

Řada Dreamz: je z barveného lakovaného březového dřeva - stejně jako Symfonie, ale každá velikost jehlic má svou barvu. K dostání jsou sady barevných výměnných kruhových jehlic, rovných jehlic a ponožkových jehlic. Na podzim bude nově také sada barevných háčků. Jehlice jsou opravdu krásné.

Řada Symfonie Cubics: je z růžového dřeva. Jehlice jsou krásné a příjemné do ruky, mají ostré špičky. Hranaté jehlice vyhovují jen některým pletařkám, které si pochvalují snadnější nabírání ok  z jehlice, pravidelnější úplet a zrychlení práce. Je potřeba se naučit jehlice při práci držet ve stejné pozici, aby se při práci neprotáčely. Nevýhodou je křehkost dřeva - jehlice se občas zlomí na přechodu z kovové násadky. Doporučuji je spíš pro zkušené pletařky, které chtějí vyzkoušet něco nového. Velikost jehlic se měří v diagonálním průřezu, takže hranaté jehlice mají kratší obvod, než kulaté jehlice stejné síly - pokud úplet přepletete z hranatých jehlic na kruhové stejné velikosti, budou pak očka trochu větší a rozdíl bude vidět!

V řadě Symfonie Cubics se vyrábí jehlice rovné i kruhové - pevné a výměnné a ponožkové jehlice.

Řada Nova Metal: je z poniklované mosazi. Jehlice jsou dokonale hladké a perfektně kloužou. Jsou ideální pro pletařky, které hodně utahují. Výměnné kruhové jehlice jsou duté, takže jsou i v silných velikostech opravdu lehoučké. Jejich předností je i příznivá cena a velká odolnost. Jejich nevýhodou je, že studí do rukou a cinkají - jako všechny kovové jehlice.

V řadě Nova metal se vyrábí jehlice rovné, ponožkové i kruhové - pevné a výměnné.

Řada Karbonz: je z karbonu s ostrými špičkami z poniklované mosazi. Karbon je nový materiál tvořený tenkými karbonovými vlákny lepenými dohromady epoxidovou pryskyřicí.  Jehlice jsou velmi pevné a odolné, kloužou středně, asi jako bambus, nestudí do rukou a nacinkají. Napojení kovové špičky na karbonovou jehlici je téměř dokonalé, příze na přechodu nedrhne. Jejich nevýhodou je vyšší cena daná cenou materiálu. 

V řadě Karbonz najdete jehlice rovné i kruhové - pevné i výměnné a ponožkové jehlice, které jsou již od síly č. 1!

Řada Nova cubix: je z poniklované mosazi stejně jako řada Nova Metal. O hranatých jehlicích platí to samé jako o výše uvedené řadě  ze dřeva, ale jehlice jsou mnohem odolnější, mají méně ostré špičky, v rukách kovově studí a jsou těžší - nejsou duté.

V řadě Nova Cubics se vyrábí jehlice rovné i kruhové - pevné i výměnné a ponožkové jehlice.

Řada Basix Birch: je z lakovaného březového dřeva. Jehlice jsou velmi příjemné do ruky a krásně hladké. Tato řada se soustředí hlavně na silné jehlice - až do čísla 25! Háčky jsou do čísla 12. Jehlice a háčky v silných číslech jsou také cenově výhodnější alternativou k řadě Symfonie.

V řadě Basix Birch najdete jehlice rovné a pevné kruhové, ponožkové jehlice a jednostranné háčky.

Řada Basix aluminium: je z hliníku. Jde o klasické jehlice a háčky, které běžně koupíte v galanterii. V provedení Knit Pro ovšem s vlastnostmi, které těmto levným pomůckám většinou chybí: ostré špičky, hladký povrch, slabé velikosti po čtvrt číslech a ponožkové jehlice i v délce 15 cm. Pokud potřebujete solidní funkční pomůcky a nemůžete si dovolit investovat ani o korunu víc, než je nezbytné, je řada Basix perfektní volbou.

V řadě Basix aluminium se vyrábí jehlice rovné a pevné kruhové, háčky s rukojetí i bez rukojeti a dlouhé jednostranné tuniské háčky.

Řada Waves: nabízí hliníkové háčky s barevnou rukojetí. Každá velikost háčku má svou barvu rukojeti. Jde o stejné háčky, které jsou v řadě Basix, kde mají všechny velikosti černou rukojeť. S háčky se výborně pracuje - mnohem lépe než s obyčejnými háčky bez rukojeti. Háčky jsou k dostání jednotlivě, nebo v sadách.

Řada Steel: nabízí kvalitní ocelové háčky od velikosti 0,5 po čtvrt číslech do velikosti 1,75. Háčky jsou s rukojetí, nebo bez rukojeti. 

Řada Spectra: je vyrobena z akrylu. Jehlice jsou průhledné, příjemné na omak, pružné a hladké. Přesto po nic příze hůř klouže. Pokud hodně utahujete, příze při pohybu po jehlici vrže. Doporučuji je pro zpestření jako doplňkové jehlice. Jsou docela levné. V řadě Spectra se vyrábí oboustranné tradiční tuniské háčky, které v jiných řadách nejsou. 

V řadě Spectra najdete jehlice rovné i kruhové - pevné i výměnné, ponožkové jehlice, jednostranné háčky, oboustranné háčky, oboustranné tradiční tuniské háčky a výměnné tuniské háčky.

Řada Trendz: nabízí akrylové jehlice, kde má každá velikost jehlic svou vlastní zářivou barvu. Nyní jsou jehlice k dostání v sadách Starter, De Luxe a Chunky. Na podzim přibudou do nabídky pevné kruhové jehlice, jednostranné háčky, barevné oboustranné tradiční tuniské háčky a barevné ponožkové jehlice. 

 

ADDI versus Knit Pro

A nyní ještě trocha srovnávání mezi výrobci: pokud se rozhodujete mezi značkou Knit Pro a Addi u stejných materiálů jehlic, zde je několik srovnání. Zatím jsem nevyzkoušela všechny ekvivalentní produkty obou výrobců, postupně budu srovnání aktualizovat.

Addi poniklované pevné kruhové jehlice x Knit Pro pevné kruhové jehlice Nova Metal:

jehlice jsou svou vizáží v podstatě totožné, jsou ze stejného materiálu, lanka jsou stejně pružná a odolná. Addi jsou dražší. Osobně preferuji Addi kvůli hladšímu napojení jehlice na lanko a celkově kvalitnějšímu provedení. Tradiční německá výroba má svou cenu, ale i své přednosti. Addi také vyrábí jehlice ve variantě "Gold", které jsou mosazné, ale nejsou poniklované - alternativa pro pletařky s kontaktní alergií na nikl.

Addi bambusové jehlice x Knit Pro řada Bamboo:

Addi mají trochu kvalitnější materiál i povrchovou úpravu a méně ostré špičky jehlic, než Knit Pro. Jsou také dražší.

Systémy výměnných jehlic Addi Click x výměnné jehlice Knit Pro:

Naklikávací mechanismus jehlic Addi je funkční a rychlejší, než šroubování u Knit Pro. Také nepotřebujete kličku pro dotažení závitu, jako u Knit Pro. Přechod Jehlice a lanka v místě napojení je ale u Addi znatelný a pokud víc utahujete, budou vám v tomto místě oka drhnout, což je dost rozčilující a u Knit Pro, pokud máte jehlice správně dotažené, je přechod v místě šroubování zcela hladký. Addi Click mají krásná praktická pouzdra, u Knit Pro jsou u některých sad jen plastové obaly. Systém Addi Click je výrazně dražší ať už kupujete jednotlivé jehlice a lanka, nebo celou sadu najednou. U obou systémů se občas vyskytnou výrobní vady, které jsou důvodem k reklamaci - zaklikávácí mechanismus "nekliká", Knit Pro má občas stržený závit atd. 

 

Pokud i po přečtení váháte, které jehlice si koupit, napište mi e-mail, nebo zavolejte, pomohu vám s výběrem.

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.