Novinky a zajímavosti

Zajímá vás, co je nového a jaké probíhají akce? Přihlaste se k odběru novinkových zpráv na e-mail!

NajduZboží.cz

 

  1. Úvod
  2. BLOG »
Pletení ponožek jako terapie a relaxace

Vyrobit si něco užitečného a krásného vlatníma rukama je velký zážitek. Už samotný proces tvorby přináší uspokojení a výsledek je pak daleko cennější, než podobná věc zakoupená v obchodě. Věcí, které si sami vytvoříme si víc vážíme, zacházíme s nimi šetrně a s láskou.

Zaměřme se nyní na samotný prosces pletení ponožky. Všichny ženy, které jsem dosud ponožky plést učila, včetně mě samotné, mi vyprávěly o příjemných pocitech, které při pletení mají. Přes den se často těšily na okamžik, až se posadí a konečně vytáhnou jehlice. Při pletení necítily únavu, napětí, neměly nutkání pořád něco ochutnávat a oždibovat, nehádaly se se svými partnery. Mohly sedět v klidu doma, nebo plést ve společnosti a konverzovat s ostatními.

Zamýšlela jsem se, kde se tato radost bere. Ženy se v minulosti zabývaly ručními pracemi daleko více, než dnes. Byly pro ně časem odpočinku po vyčerpávající práci v domě a v hospodářství. Obvykle se scházely a šily, předly, vyšívaly, či pletly společně. Povídaly si a přitom dělaly něco užitečného. Ruční práce jsou ženám tedy hluboce vlastní a návrat k nim už sám o sobě přináší radost.

Pro člověka je uspokojující pocit, že něco umí a dovede, zvlášť, když se mu dostává i ocenění z okolí. Pokud pletu ponožku někde v kavárně, obvykle se najde někdo, kdo tuto poněkud nezvyklou činnost okomentuje. Vždy to bývají slova obdivu a úcty a ta je příjemné slyšet. Pokud někomu ručně upletené ponožky darujete, máte skoro stoprocentní jistotu, že půjde o dárek vítaný a to jsou další body pro vlastní dobrý pocit.

Je obecně známé, že opakování jednoduchých pohybů přináší uvolnění. Při pletení běžných ponožek pletete dlouhé úseky hladce, což je ten nejjednodušší pohyb, jaký pletařka může dělat. Soustředit se musíte tak akorát na to, aby se Vám do mysli už nevešly příliš komplikované úvahy. Můžete si povídat o obyčejných věcech s přáteli, či partnerem, poslouchat hudbu, audioknihy, filmy a oblíbené seriály. A můžete také jen plést. Počítat oka a řady, sledovat barevné přechody samovzorovací příze, vnímat své tělo a dokonale si uvědomovat sebe sama tady a teď. Prostě odpočívat.

Ponožku navíc pletete po spirále. Pletete stále dokola, ale netočíte se v kruhu. Postupujete stále dál a pod rukama vám vzniká umělecké dílo. Stejně se vyvíjí i lidský život - často vypadá, že se točí v kruhu. Každé ráno vstát, pracovat, odpočívat, jít spát a ráno nanovo - stále znovu podobná setkání, podobné problémy... Ale kruh je jen zdánlivý. Život postupuje ve spirále a člověk se stále vyvíjí a roste.

Náročnější úseky - pata a špička pak vyžadují úplnou koncentraci a soustředění. Děláte náročné pohyby rukama, stále počítáte řady a pokud pozornost kamsi odplyne, snadno uděláte chybu a musíte kus práce vypárat a začít znovu. Mhoho lidí má dnes se soustředěním problémy, jsme zvyklí, nebo spíš my ženy jsme zvyklé mít v hlavě deset věcí zároveň a plně se koncentrovat na jedinou činnost je pak těžké. Pletení ponožky vám opravdu pomůže se soustředění znovu naučit. Párání je totiž natolik rozčilující, že si je budete chtít co nejvíc ušetřit.

Párání a opravování chyb má ale i svůj pozitivní aspekt, když si uvědomíte, že i ta nejlepší pletařka na světě občas musí vypárat kus, který pletla i několik hodin. Chyby děláme všichni a pak nezbývá, než je napravit. Když pářete po několikáté, pomalu mizí pocit vzteku, který automaticky vyskočí, když uděláte něco špatně.  Jestli máte v životě problém odpouštět si vlastní chyby a za každou vlastní nedokonalost se trestáte, při pletení ponožek se to postupně můžete odnaučit. V každé ponožce uděláte někde chybu, kterou budete muset opravit, nebo alespoň nějak zamaskovat. A časem se s tím smíříte. Stejně tak se můžete smířit s chybami, které děláte a napravujete jinde v životě.


Pletení ponožek je radost, relaxace, ale i jeden ze způsobů, kterým naše osobnost roste. Slova to dost nepopíší, musíte to zkusit. Návod k pletení dámských ponožek najdete na zde, návod na kojenecké ponožky "bambusáčky" zde,  nebo přijďe na můj kurz.


Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.