Novinky a zajímavosti

Zajímá vás, co je nového a jaké probíhají akce? Přihlaste se k odběru novinkových zpráv na e-mail!

NajduZboží.cz

 

  1. Úvod
  2. BLOG »

Je to na ponožky, ale... aneb není ponožkovka jako ponožkovka... 

Jak vybrat přízi na ponožky DÍL 2.

 Klasické tenké ponožkové příze v obchodech najdete také pod označením "fingering", "socken wolle", "sock wool" či "superfine yarn" nebo síla "1". Označuje se tak návin příze kolem 400 - 420m/100g.  Pokud použijete správnou sílu jehlic (2 - 3) a dobře utahujete, výsledné ponožky z této příze budou teplé, tenké a odolné.

 Samozřejmě, je v tom pár drobných háčků. Odolnost, stálobarevnost a schopnost úpletu držet tvar, je daná materiálem, kvalitou příze a zpracování. Ne vždy platí, že čím dražší, tím lepší. Někdy platíte hodně za značku a unikátnost příze.

  Liší se také způsob seskání příze a její zákrut a je potřeba přemýšlet, jestli se příze, kterou máte, hodí na projekt, který zamýšlíte. Je také dobré vědět, jak s přízí pracovat, abyste dostali výsledek, který očekáváte.

Jak tedy poznat, že kupujete přízi, kterou potřebujete?

Jednonitka

 Tvoří ji jen jeden zkroucený pramínek příze. Tento způsob zpracování se používá většinou u přízí s efektem dlouhého přechodu barev v jednom klubku. Dražší jednonitky jako je Zauberball, se vyrábí z 100% merino vlny (Zauberball 100), nebo s přidáním 25% polyamidu (Zauberball). Levnější verze (např. Kolibri od Fotte Socke), je z hrubší střižní vlny. 

Jak správně plést z jednonitky, aby ponožky vydržely?

 Základem úspěchu je pevný úplet. Použijte o čtvrt čísla tenčí jehlice než obvykle a utahujte. Pravděpodobně také budete muset přidat 4 oka k obvodu ponožky. Vyvarujte se dírkatých vzorů - snižují odolnost úpletu a na přízi s postupným přechodem barev stejně moc nevyniknou.  Jednonitka také není uplně nejlepší volba pro uplné začátečnice, protože se docela špatně páře a opakovaným přeplétáním ztrácí odolnost a třepí se.

 Kromě ponožek a rukavic se jednonitka báječně hodí na pletení i háčkování krajkových šátků a šál. Tady naopak je potřeba použít silnější jehlice, č. 4 - 5 a dírkovaným vzorům se meze nekladou.

  

 

Takhle vypadá pěkná rovnoměrná jednonitka zblízka. O kvalitě jednonitek si povíme ve 3. části seriálu.

 

Dvounitka

 Příze vyrobená ze dvou skroucených a dohromady seskaných vláken. Klasikou mezi dvounitkami je Crazy Zauberball, ale také Regia Colour Line. Tohle zpracování příze se používá u přízí s postupnými barevnými přechody, nebo melírů. A samozřejmě i tweedovaných přízí (Relikt). Díky možnosti kombinovat dvě vlákna s různým barevným přechodem pak mohou vznikat unikátní barevné kombinace.

 Dvounitka je odolnější, než jednovláknová příze. Záleží opět na materiálu, zkroucení a kvalitě zpracování, ale obecně se méně často setkáte a různě silnými úseky příze. Dvounitky jsou skvělé příze pro začátečnice, protože se při párání neroztřepí tak jako jednonitka a zároveň se neumí rozdělit na tolik vláken jako čtyřnitky. Při pletení se nemusíte už tolik soustředit na utahování, protože příze je sama  celkem odolná a úplet dobře drží tvar. 

Čtyřnitka

 Čtyřvláknová ponožková příze ve složení 75% střižní vlna se superwash úpravou a 25% polyamid je nejběžnější ponožkovka, se kterou se setkáte. Dá se použít na jakékoli ponožky, rukavice, svetry. Méně vhodná je na čepice a šály, protože střižní vlna používaná ve většině těchto přízí většinu lidí na hlavě a na krku škrábe. I tady se ale setkáte s výjimkami. Speciální dětská ponožková příze Regia Baby Smiles se vyrábí z merino vlny a tedy neškrábe. Také Swobbel je z merina a je v něm jen 20% polyamidu. Jemnější příze v merina bývají méně odolné a nehodí se třeba na funkční ponožky do pohorek.

 Favority mezi čtyřvláknovými ponožkovkami jsou příze vyrobené ze speciální vlny s dlouhými vlákny, která zajišťují pevnost příze při zachování jemnosti. Patří mezi ně příze Admiral.  

Barvy a vzory

Čtyři vlákna dávají výrobcům široký prostor pro experimentování s barvami. Barvením v nestejnoměrné barvicí lázni vznikají melange příze, které vytváří jednobarevný úplet s mnoha jemně odlišnými odstíny (Admiral Melange), jeans příze s efektem seprané džínové látky (Jeans Ball), Potiskem se barví samovzorovací příze, které při pletení vytváří barevné proužky a obrazce. Například Admiral Print, nebo většina kolekcí přízí Regia.

  Možnost uplést dvě stejné ponožky z jednho klubka nabízí příze Regia Pairperfect, nebo Das Paar.  Ručním barvením ponožkové šály, která je násedně převinutá do klubka, vyrobíte ponožky s efektem batiky (Wunderklecks). Na obrázku je mnou ručně barvená ponožková šála přepletená do ponožek.

    

 Kombinací různě barevných vláken vznikají příze s ombré efektem a melírované příze (Regia Cosmic Color, Admiral Ombre). Čtyřvláknová ponožková příze se nejčatěji používá na výrobu ručně barvených originálních přaden.

  A nakonec je tu samozřejmě Tweed, kdy se k přízi jedné barvy přidávají zbytečky přízí jiných barev.

   

Takhle vypadají pěkné čtyřnitky. Výše pevně seskaný Admiral, níže trochu volnější Regia.

 

Trochu jiná čtyřnitka... vtipný Swobel

Swobbel jsou ručně navíjené ponožkové příze s postupným barevným přechodem vyráběné specifickým způsobem volného seskání dvouvláknových vlněných nití. Jednotlivé odstíny se mění postupným obměňováním jednotlivých nitek, které jsou napojovány uzlíkem. Vždy se mění jen jedna nitka, takže uzlík je maličký a snadno se v úpletu ztratí. Napojené konce jsou dost dlouhé, aby se daly zapošít na rubové straně úpletu.

 Volné seskání nitek, které nejsou zakroucené dělá z této příze malý pletařský oříšek. Velmi snadno naberete jen tři nitky místo čtyř a v úpletu pak je vidět volná nitka, která vás donutí párat, nebo šílet, pokud ji objevíte pozdě. Díky volnému položení nití také příze skoro nepruží a je potřeba s tím při pletení počítat. Zároveň je ale dobré plést dost pevně, protože jemné merino není uplně nejodolnější a volný úplet by se snadno prodřel. 

  Návin klubek je připravený pro upletení jedné ponožky malé velikosti - 2x35g, větší velikosti 2x50g i nadkolenky, nebo třeba šátku - 100g

Ponožky ze Swobbelu jsou ale ohromně příjemné a budou vás bavit.

 

  Děkuji za pozornost a pokračovat budeme ve 3. dílu přízemi na silné ponožky a malým zamyšlením nad kvalitou ponožkové příze a jak ji rozpoznat.

 

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.