Novinky a zajímavosti

Zajímá vás, co je nového a jaké probíhají akce? Přihlaste se k odběru novinkových zpráv na e-mail!

NajduZboží.cz

 

  1. Úvod
  2. BLOG »
Potřebuju "dvojky", aneb vybíráme tenké jehlice.

Stane-li se pletařské umění člověku vášní, nebo má doma dítka chtivá oblečků na titěrné panenky, začne dříve nebo později pokukovat po modelech z tenkých přízí. Díky nim se v hledáčku pletaře či pletařky ocitnou i slabé jehlice. Pro mnohé z nás jsou sice dostatečné "špejle" i čtyřky, ale pro účely tohoto článku budu za "tenké" považovat jehlice č. 2,5 a slabší. Když pak začnete s klubky příze o návinu alespoň 400m/100g obcházet obchody, nebo brouzdat po e-shopech ve snaze najít vhodné nástroje k jejich zpracování, zjistíte, že tenké jehlice není úplně snadné vybrat. Jehlice musí splňovat několik základních požadavků a ještě něco navíc. Shrňme si to tedy v úvodu do čtyř základních bodů.

Co tenké jehlice musí mít?

1) Přiměřeně ostré špičky

Nabrat snadno mikroočka na tenkých jehlicích je zcela klíčové. Zejména, když se pokoušíte o sebevražedný projekt typu široká pletená sukně pro Barbie (cca 180 ok), popřípadě elegantní lehký svetřík (mnoho set ok). Musí to jít jako po másle, jinak po dvaceti řadách zase všechno rozpářete a z příze na svetr uděláte tři krajkové šátky. Nebo skončí na dně skříně. 

2) Rozumně hladký povrch

Materiál jehlic musí zajistit, aby očka šla pěkně na ruku. Rychle, ale zase ne úplně rychle. Kdo utahuje hodně, potřebuje hladší jehlici, než ten, kdo plete volněji. Z příliš kluzké jehlice volnější oka vyjedou a člověk pak stráví adrenalinovou čtvrthodinku divokým honem utíkajících mršek a další půlhodinu doplétáním uteklých řad, v horším případě opravou rozpadlého vzoru (Bůh nás všechny opatruj před vypáranou krajkou...). K dobrému povrchu jehlic patří v případě kruhovek i přechod lanka a jehlice, který musí být plynulý a hladký, pokud plete pevnější úplet. 

3) Měkké lanko

Tenké kruhové jehlice by měly mít měkké a ohebné lanko, žádný tlustý vlasec, kterému zůstane přizpůsobivost ocelové pružiny i po roce používání.

4) Odolnost a výdrž

To je naprosto zásadní. Jehlice mohou být úžasné do ruky, mohou mít skvělé špičky, super lanko, ale pokud se vám zlomí, nebo ohnou už ve třetí řadě, jsou jaksi na bačkoru. U kruhových jehlic se přidává požadavek na obtížnou utrhnutelnost jehlice od lanka. Což může být kámen úrazu, vzhledem k tomu, že očka jsou malá, je jich obvykle mnoho set a občas je musíte přetahovat sem a tam.

Víme co chceme a teď, co nám nabízí výrobci jehlic?

Standartní hliníkáče z galanterky... NEEEEEE!!!!!! Nekupujte je. Ani když budou ve slevě. Ani když vám zaplatí, abyste si je vzali, neberte je. Jsou dobré tak maximálně na vyšťourávání předmětů z úzkých prostor, nebo na vypíchnutí očí, nebo spáchání vraždy uškrcením (Hmm. Asi bych neměla tolik koukat na detektivky). Mívají tupé špičky, hnusný přechod lanka a jehlice a místo lanka tu výše zmiňovanou pružinu.

Staré ocelové ponožkové jehlice po babičce. Bývají dlouhé 20cm a víc a docela těžké. Ale mají ostré špičky a nezlomíte je. Sama jsem našla jen několik exemplářů, dokonce i tenčích než č. 2. A pláču, že jsem nezdědila žádnou kompletní sadu. Pokud jde o sílu 2 a tenčí, jsou to naprosto nejlepší jehlice, které můžete sehnat. Možná se i znovu vyrábí, ale zatím jsem na ně nenarazila.

Takže po úvodu co ne a co není, se soustřeďme na to, co koupíte u mě. To je ostatně cíl tohoto blogu - přimět vás, abyste si u mě něco koupili a podpořili tak další existenci mého e-shopu "U jehlic a klubíček" a mě.

KnitPro nabízí ponožkové jehlice od č. 1 v řadě Karbonz. Upřímně, se silou 1 a 1,25 nejsem moc spokojená. Jehlice jsou celokarbonové a díky tomu nemají úplně dokonale ostrou špičku, což poněkud brzdí při práci s utaženými očky. Je ovšem otázka, jestli se s milimetrovými jehlicemi a nití, ze které na nich pletete, dá pracovat rychle. Nic jiného od KnitPro ale v téhle síle k dispozici není, takže si prostě musíme vystačit.

Od síly 1,5 pak mají jehlice kovovou poniklovanou špičku a pokud pomineme, že lepidlo, které ji drží na jehlici po čase přestane lepit a špičku z jehlice sundáte, jsou skvělé. Odpadlé kovové špičky lze s trochou šikovnosti a standartního vteřinového lepidla zase nasadit a přilepit, takže žádnou paniku - kreativní česká pletařka si poradí. (Pokud si neporadí, jehlici mi pošle zpět a já ji bez remcání vyměním za funkční v rámci reklamace).

Jediné, čím mě v KnitPro fakt naštvali, jsou zase ty špičky. Původní karbonky měly špičky ostré jako žihalo sršně a očka se s nimi nabírala skoro sama. Pak ale asi někdo usoudil, že už nejde o pomůcky k pletení, ale útočné zbraně, tak jim ty špičky tak trochu upilovali. Takže teď jsou celkem bezpečné a nepropíchnete si jimi palec. Ale už nenabírají samy, musíte jim trochu pomoct.

Od čísla dvě pak začíná šiiiiiirooookáááá škála ponožkových jehlic a pevných kruhovek. Vezměme to postupně.

Karbonz. Mají perfektně plynulý přechod lanka a jehlice, jsou středně klouzavé, mají ostré kovové špičky, které, pokud chytíte dobrý kus, i drží (jinak viz. postup popsaný výše). Nestudí v rukou a jsou naprosto "cool". Jako že mají skvělý vzhled. Jsou elegantně černé, s černým lankem a stříbrnými kovovými částmi. Jsou docela drahé. Ale doporučuji je, zejména na světlé příze. Ve variantě ponožkovek platí totéž co o jedenapůkách. Dobrá investice, ale pokud se nezadaří napojení špiček, budete muset opravovat nebo reklamovat. Na rozdíl od kruhovek je tam těch špiček, co mohou zlobit, deset.

Zing. Jsou barevné, není v nich nikl, mají pěkné špičky, dobré lanko, ale napojení lanka a jehlice není ideální. Hliník a plast zřejmě nejdou napojit tak hladce jako poniklovaný kov a plast, takže přechod lanka a jehlice bude u pevného úpletu lehce drhnout. Na volnou krajku tedy ano, ale na pevný úplet kruhovky Zing spíš ne. Za to ponožkové jehlice, pokud vám nevadí, že studí do rukou, rozhodně stojí za zakoupení. Díky geniálnímu barevnému odlišení jednotlivých sil jehlic můžete v krabičce smíchat dvojky a dvadvacetpětky a pak bez problémů rozeznáte, které jsou které. Rozhodně jako tenké ponožkovky jsou tohle jehlice mého srdce.

Co platí pro Zing platí v podstatě stejně i pro klasické levné "porcelánové" hliníkovky Basic Aluminium, jen nejsou barevně odlišené a trochu méně kloužou. Na rozdíl od hliníkových jehlic, co seženete v galanterce, mají tyhle precizní špičky, hladký povrch a měkké lanko. Pokud opravdu otáčíte každou korunu dvakrát, než ji vydáte, ale chcete slušné jehlice, kruhovky i ponožkové jehlice z této řady jsou vaše volba.  

Nova Metal. Kovové poniklované dokonale hladké jehlice s ostrými špičkami, plynulým přechodem lanka a jehlice a měkkým lankem. Standartní cenově příjemná klasika, která dobře poslouží. Na tmavé příze zcela ideální. Jedinou nevýhodou je, že studí do rukou a mohou dráždit osoby citlivé na nikl. Také opravdu hodně kloužou, takže při pletení volné krajky si musíte zatraceně dávat pozor, aby vás očka nepředehnala. Pokud potřebujete funkční jehlice, které něco vydrží, ale nechcete investovat jmění do karbonek, kupte si tyhle, nezklamou vás. Jako ponožkové jehlice jsou skvělé hlavně pro pletařky, co hodně utahují. Volnopletařkám mohou vyjíždět z úpletu. Vyrábí se i v délce 10cm, která je příjemná pro pletení prstů na rukavicích a tenkých dutinek. 

Bamboo. Středně klouzavé světlé jehlice z leštěného japonského bambusu s rozumně ostrými špičkami, plynulým napojením lanka a jehlice a hypoalergenními pozlacenými konektory. Jsou vhodné i pro alergiky na nikl. V případě kruhovek mají ale slabost přírodního materiálu, tudíž se v místě napojení jehlice a konektoru mohou snadněji zlomit. Ze všech dřevěných jehlic jsou ale nejodolnější, takže pokud trváte na přírodním materiálu i u dvojkových kruhovek, zvolte právě bambusky. Jako ponožkové jehlice jsou velmi příjemné svou kombinací solidní odolnosti, lehkosti a neklouzavosti, takže jsou volbou pro ponožkářky volnopletařky. Musíte ale počítat s opotřebením. Po prvním páru ponožek se jehlice ohnou do luku a zůstanou tak. Nevadí to, některé pletařky právě kvůli tomuto "anatomickému" tvaru bambusky preferují. Cca po roce intenzivního používání, nebo pokud jehlice namáčíte (ano, taky někdy ožvýkávám jehlice, nejste v tom sám/a), se špičky roztřepí a začnou zadrhávat. Protivná výrobní vada bambusek v podobě tenoučkých třísek, co jdou blbě vyndat a jsou pod kůží stejně příjemné jako skelná vata, se vyskytuje jen velmi zřídka.

Symfonie. Nejoblíbenější barevné dřevěnky na světě. Jsou parádně hladké, mají ostré špičky, skvělý přechod lanka a jehlice, ale jako kruhovky ve snadartní délce je v síle dvě časem zlomíte. V místě napojení konektoru je jehlice příliš slabá a při pletení díky délce jehlice vzniká velká páka a stačí málo a ulomí se. Buď musíte plést opravdu velmi opatrně, nebo si jehlice ani nekupujte. Výjimku tvoří zkrácené kruhovky v délce 40 a 25cm. Tam je jehlice hodně krátká a páka při pletení není taková, takže se nelámou. A tudíž je běžně mívám skladem a nejsou na ně reklamace. Ponožkové tenké Symfonie jsou příjemné, ale pro změnu častěji trpí vadami materiálu, takže se častěji setkáte s naštípnutou špičkou. V KnitPro to vědí, takže rovnou v balení dostanete místo pěti jehlic 6, s tím, že se v podstatě počítá s tím, že jednu jehlici nějakým způsobem zlikvidujete. Osobně v síle dvě ponožkové Symfonie nepoužívám, protože hodně utahuju, jehlice držím pevně a dřevěnky lámu jak na běžícím pásu. Takže je mám jen v sadě jako dekoraci na koukání a používám hliníkové Zing a bambusky.

Hranolky. Hranaté jehlice KnitPro vyrábí v řadě Cubics z růžového dřeva a Nova cubics z poniklované slitiny. Hranaté jehlice mají mít výhodu ve vyšší rychlosti při pletení, protože vám jehlice v ruce nepodkluzuje. V síle dvě ale tuhle výhodu vůbec nevyužijete a naopak vás spíš bude jehlice v ruce za všech okolností tlačit, protože ji budete vždycky držet za hranu. Navíc dřevěná varianta jehlic z růžového dřeva je velmi netrvanlivá. Jehlice mají často výrobní vady, lámou se, štípou se. Je to vždy kus od kusu, ale reklamace jsou dost časté. Kovové hranolky zase nemají tak dobré špičky. Takže shrnuto podtrženo - jako sběratelské kousky, nebo ze zvědavosti na vyzkoušení si je v síle 2 klidně objednejte. Na normální používání doporučuji dřevěné Cubics kruhovky od velikosti 6 nahoru a ponožkovky od 4 nahoru. Kovové kruhové hranolky od 4 výš a ponožkové naopak jen tak do síly 3 protože pak už jsou zbytečně těžké.  

A teď letošní NOVINKY!!!! Novinky se sice mají dávat nahoru, ale musím konstatovat, že pokud jde o téma tenké jehlice, letošní novinky mě nenadchly. 

Basix Birch. Jehlice ze světlého březového dřeva. Jsou krásné, příjemné do ruky, ale ve slabých velikostech se rychle lámou. Na rozdíl od Symfonií, které jsou z lepené břízy a jsou díky tomu odolnější, jsou Basix Birch z jednoho kusu leštěného dřeva s menší vrstvou laku než Symfonie. Jsou docela levné, ale nevydrží. Basix Birch série je skvělá pokud potřebujete silné jehlice a nemáte mnoho set korun na Symfonie. Za zlatý hřeb letošní sezóny považuji mimochodem sérii JUMBO Birch s "háky" a jehlicemi do čísla 30, ale o tom zase jindy. Ve velikostech do č. 3 ale Basix Birch nemají moc smysl. Takže nedoporučuji. 

Royalé. Technicky skvěle vypracované nádherné barevné jehlice z barveného březového dřeva s kovovými špičkami, které na jehlicích skvěle drží. Kruhové jehlice Royalé mají unikátní systém přechodu jehlice a lanka - lanko je uložené volně a ve spoji se otáčí, což je výborné, protože se lanko nekroutí. Zároveň je ale spoj jehlice a lanka méně plynulý a opět pro hodně utahující pletařky to bude dost rozčilující moment. Ve velikosti dvě bych ale doporučila jen 40cm kruhovky, pokud vůbec nějaké. Zásadní slabé místo u tenkých jehlic č. 2 jsou špičky a přechod na konektor. Vyzkoušela jsem ponožkové dvojky a špičku jehlice jsem ulomila po hodině pletení. Březové dřevo je křehké a v téhle síle nevydrží. Předpokládám, že KnitPro nejpozději v příští sezóně nabídne podobnou sérii, která bude odolnější. Nechme se překvapit. Takže tímto Royalé doporučuji až od síly 2,5 a výš. Osobně si brousím zuby na výměnné kruhovky, ta kombinace dřeva a ostré kovové špičky je totiž naprosto luxusní.

Tenké jehlice kromě KnitPro vyrábí i Addi. Vyzkoušela jsem kruhové poniklované 1,5ky. Jejich slabinou je malá odolnost. Jehlice jsou ze slitiny kovů, jsou celkem křehké a lámou se. Proto je teď nemám ani v nabídce.

Doufám, že vám můj epos o tenkých jehlicích udělal ve věci trochu jasno a už víte, co potřebujete. Pokud zrovna ty "vaše" jehlice nemůžete na e-shopu najít, neváhejte a napište mi. KnitPro má velmi širokou nabídku a některé jehlice ani nemám vystavené. Ráda vám je objednám u svého dodavatele.

Napište mi do komentářů svoje zkušenosti a nápady - víc hlav víc ví a hon na ideální jehlice nikdy nekončí. 

Mír s vámi a očkům zdar!

PS: Pokud jste dočetl/a až sem, máte můj hluboký obdiv a úctu k nadšení pro věc a když mi do objednávky napíšete heslo "dvojky" dostanete ke slevě za registraci další pětiprocentní slevu na celý nákup. 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.