Domácí barvení příze

Barvení vlny v hrnci

 

1. vlnu namočte do vlažné vody s octem/kyselinou citronovou - na půl kýblu vody cca 2dl octa/v lžíce kyseliny citronové, nechte tak 20min. Můžete vlnu namočit přímo v hrnci, ve kterém budete barvit.

2. rozmíchejte si barvu v horké vodě s trochou octa/kyseliny citronové (v návodu u kombinovaných barev je přidávání soli, to nemusíte dělat, protože sůl aktivuje složku, která barví rostlinná vlákna, tu při barvení vlny nepotřebujete.)

3. vyndejte vlnu z vody, lehce ji vymačkejte (opatrně, mokrá vlna je křehká) a vodu přelijte do velkého hrnce, přilijte skleničku barvy, rozmíchejte a do vlažné vody přidejte vlnu, nechte zvolna přijít k varu a vařte cca 10 min i déle. Voda u kombinovaných barev zůstane barevná - zbydou tam nevyužité pigmenty pro rostlinná vlákna. U barev přímo na vlnu by měla být čirá - všechny pigmenty budou v přízi. Při vaření vlnu opatrně promíchávejte vařečkou, aby se barva rovnoměrně vstřebávala.

Při barvení více barvami si na začátku v hrnci rozmíchejte slabý odstín nejsvětlejší barvy do ní řádně namočte přízi a pak různě přilévejte další barvy. Do vařící se příze už nelijte barvy studené, ale přilijte k nim horkou vodu. Můžete i dosypávat na určitá místa přímo koncentrovanou barvu ze sáčku.

4. Po dobarvení nechte vlnu v hrnci vychladnout. Až když je vlažná, máchejte ji ve vlažné vodě. U kombinovaných barev bude máchání chvíli trvat, protože potřebujete vypláchnout pigmenty pro rostlinná vlákna. U barev na vlnu by měla být voda čirá, nebo jen velmi jemně zbarvená - stačí 2 máchací vody. Pokud je voda sytě barevná, bylo v barvicí lázni zbytečně moc barvy a nemohla se všechna spotřebovat, nebo příliš málo octa a barva na přízi nedrží (v takovém případě je potřeba vlnu znova dát do hrnce s octovou vodou a znovu převařit). Pokud chcete vlnu zbavit octového zápachu, můžete ji po prvním vymáchání na půl hodinky namočit do prací lázně s prostředkem na praní vlny, nebo místo octa použít kyselinu citronovou.

5. Vlnu nechte volně uschnout na sušáku,  nebo napnutou na motovidle, či jiné pomůcce. Nesušte ji na topení.

 

Tipy:

  • Přadena zásadně chytejte za provázky, kterými jsou svázaná, aby se vlna nezamotala.

  • Barvíte-li více přaden vlny, přidávejte ji do hrnce po vrstvách, na každou z nich nalijte část barvy a dobře promačkejte, aby se příze probarvila.

  • Nádobí a vařečky po barvení už pak nepoužívejte na vaření. Pokud barvíte potravinářským barvivem, klidně pak v nádobí vařte jídlo dál.

  • Při barvení si zapněte digestoř a mohutně větrejte, jinak vás rodina vystěhuje.

  • Vlna se může vařit i opakovaně, ale vždy musí měnit teplotu postupně - vždy dát do vlažné vody a postupně zahřívat. Horkou vlnu nechte vychladnout, nesmíte ji dát do studené vody, jinak zplstnatí.

  • Pokud se objeví při vaření na hladině hrnce pěna, je zřejmě z pryskyřic, kterými byla vlna napuštěná - má úpravu superwash, tím, že ji převaříte se tato úprava naruší.

  • Vlněné výrobky perte v tekutém prostředku na vlnu s lanolinem, nebo ošetřujte lanolinovou kůrou - zvyšuje odolnost vlny a impregnuje ji, do předposlední máchací vody přidejte trochu octa - ustaluje barvy.

  • Vodu z vlny vždy jen vymačkávejte, neždímejte ji kroucením. Můžete také přadeno zabalit do čistého froté ručníku a vymačkat vodu z vlny do něj - je to velmi efektivní způsob.

  • Při barvení můžete ocet nahradit kyselinou citronovou - méně při vaření zapáchá.

Přeji hezké barvení, pokud se potřebujete na něco doptat, napište mi, nebo zavolejte.

 

P1110456

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení