Od 17.6. do 1.7. 2024 DOVOLENÁ!!!

Slovníček pojmů

 

 

akrylový plast Je odolný, ale v ohybu křehký průhledný polymer odborně nazývaný polymethylakrylát. My ho známe spíš pod názvem plexisklo. Při výrobě se dá barvit a výrobky z něj jsou pak průsvitné. Používá se krom mnoha jiných věcí na výrobu jehlic a háčků. Nové akrylové jehlice moc nekloužou a příze na nich trochu vrže. Musí se tak říkajíc "ochodit". V silnějších velikostech má krom atraktivního vzhledu výhodu v celkem nízké ceně ve srovnání třeba se dřevem nebo hliníkem. Nezpůsobuje alergické reakce.
biodegradable polyamid Biologicky odbouratelný polyamid. Syntetické nylonové vlákno je jednou z nejodolnějších tkanin, jeho rozpad v přírodě trvá až 500 let. Biologicky odbouratelný polyamid je z přírodních zdrojů, výroba je šetrnější k přírodě a rozkládá se rychleji. Jeho nevýhodou je vyšší cena. 
bulky yarn Znamená "objemná příze" Bulky příze jsou nadýchané a silné. Hodí se na zimní oděvy a huňaté svetry. Návin příze je 100 - 130m na 100g, doporučují se jehlice číslo 6,5 - 9. Spotřeba příze na svetr je vyšší, kolem 800g na svetr velikosti 38.
chunky yarn Znamená "tlustá příze". Popis vlastností viz heslo "bulky yarn".
fingering yarn Název je odvozen od sova "fingram", z francouzského "fin grain", čož anglicky znamená "fain-grain" - jemně zrnitý, hladký. Není tím míněno obilí, ale obraz s velmi jemnou zrnitostí. Vztaženo k přízi znamená prostě jemnou přízi, konkrétně také standartní sílu ponožkové příze 350 - 450m na 100g. Doporučují se k ní jehlice a háčky síly 2,5 - 3,5. 
knit to felt Technika při které nejprve upletete výrobek a následně ho zaplstíte v pračce, nebo ručně mácháním úpletu v horké vodě s mýdlovým sponátem a usilovným mnutím. K plstění jsou vhodné 100% vlněné příze bez úpravy superwash s co nejmenším zákrutem. Před začátkem práce si musíte uplést dostatečně velký vzorek (asi 30 x 30cm), který zaplstíte technikou, kterou se chystáte použít i na zamýšlený projekt. Podle změn velikosti a vzhledu si pak vypočítáte, jak velký musí být výrobek, který se chystáte zaplstit. Plete se vždy na dost silných jehlicích volně, aby se se z výsledného zaplstěného produktu nestala tvrdá rohožka. 

 

magic loop

Neboli "magická smyčka" Je technika pletení kroužku malého průměru na kruhových jehlicích s libovolně dlouhým lankem. Trik je v tom, že v nějakém místě mezi oky protáhnete přebývající délku lanka ven a když se k tomuto místu dostanete při pletení, přetáhnete lanko tak, aby smyčka byla zase jinde. Je to trochu otravné, ale když chcete uplést špičku čepice a nechce se vám přesouvat úplet na ponožkové jehlice,  nebo při pletení ponožek na kruhových jehlicích, je to velmi praktická technika. 

 

 

merino Je plemeno ovcí, které obrůstají jemným hustým rounem, ze kterého se vyrábí velmi jemná vlna merino. Ovce plemene Merino byly vyšlechtěny ve Španělsku křížením mnoha druhů ovcí ze Španělska, Itálie, Severní Afriky a Malé Asie. Španělé začali merino vlnu vyrábět a vyvážet v 15. století. Vývoz ovcí Merino byl přísně zakázán a trestán smrtí. V 18. století se ale ovce přece jen rozjely do světa a jsou chovány v Austrálii, na Novém Zélandu, v Evropě, Americe, Oceánii a vůbec všude, kde je pro ně příhodné klima. Vyvinuly se tak různé poddruhy ovcí Merino. Proto máme dnes merino australské, patagonské atd. Největším producentem merino vlny byla donedávna Austrálie a Nový Zéland. Řada výrobců přízí dnes ale vyrábí z patagonského merina, protože merino z Austrálie je čím dál dražší a hůř dostupné kvůli změnám klimatu a rostoucí asijské poptávce.
praní vlněných výrobků

Při praní vlny musíte mít na paměti obecné zásady pro zacházení s vlnou, ale také jemnost použité vlny a její povrchovou úpravu.

Vlna je podobně jako lidské vlasy lehce kyselá. Zásaditá prací lázeň naruší strukturu vlákna a způsobí jeho křehkost a plstnatění. Doporučuje se proto používat pouze prostředek určený na vlnu bez obsahu enzymů (jsou agresivní) a prací sody (je silně zásaditá) - pozor na ekologické a biologicky aktivní prací prostředky.

Prací lázeň musí být vlažná a nesmí docházet k prudkým změnám teploty, které také narušují strukturu vlákna.

Hodně zašpiněný oděv nechte delší dobu namočený a pak špínu vymačkejte - nedrhněte a neždímejte. Tření vlákna o vlákno způsobí zplstnatění vlny.

Čím jemnější vlna, tím vyšší má sklon plstnatět a žmolkovat, při praní velmi jemné vlny bez povrchové úpravy je nutná velká opatrnost a zapomeňte na pračku.

Lehce vymačkejte vodu a vypraný úplet zabalte do suchého čistého ručníku a vymačkejte vodu do něj. Výrobek sušte vodorovně, nepoužívejte sušičku, nedávejte sušit na topení.

Pletenou vlněnou krajku je potřeba vypnout pomocí špendlíků a drátů na pevné podložce. Prát v pračce na program vlna lze pouze výrobky z vlny na povrchu zaplstěné, nebo opatřené povrchovou úpravou superwash

Mějte na paměti, že tmavé odstíny vlny při praní pouští barvu, protože při průmyslovém barvení se používá velmi koncentrovaná barevná lázeň a nevstřebané pigmenty se celkem dlouho z příze vymývají. Pokud chcete plést kontrastní proužky (třeba bílá - červená), je lepší tmavou barvu před pletením převinout do přaden a vyprat v ruce a při praní hotových výrobků používat ubrousky k pohlcování barvy. 

superwash

Je povrchová úprava vlněné příze, která umožňuje vlněné výrobky prát v pračce do určité teploty aniž by docházelo k plstnatění.

Každé vlákno vlny má na sobě šupinky - je roztřepené. Když se tyto šupinky spojují dohromady, příze přirozeně plstnatí. Superwash úprava šupinky zahlazuje a příze pak neplstnatí, jen málo žmolkuje a je pružnější než příze bez superwash úpravy, protože nedochází k zaplétání šupinek, které pružnost omezuje. Při praní příze v horké vodě a při barvení v horké lázni dochází k porušení polymerové vrstvy, či pryskyřice na povrchu vláken a příze tak úpravu superwash ztrácí. 

merino vlákno

zdroj obrázku

Superwash úpravu příze lze provádět pomocí máčení příze v kyselé lázni, která šupiny rozpustí, nebo potažením příze polymerem nebo pryskyřicí. Někdy se používají oba způsoby dohromady.  Výroba superwash příze je tak velmi náročná na spotřebu vody a čištění odpadních vod, které jsou kontaminovány použitými chemickými látkami. V rozvojových zemích, kde se zejména levnější příze vyrábí, často dochází k porušování hygienických norem a kontaminaci vody a půdy. Firma Schoppel-Wolle například kvůli ekologické náročnosti výroby superwash přízí od jejich produkce ustupuje a hledá jiné způsoby povrchové úplavy vlny, které nebudou pro přírodu tolik zatěžující.  

strong quality

Označení druhu vlny, která má dlouhá pevná vlákna. Používá se k výrobě ponožkových přízí určených pro namáhané úplety. Je hrubší, má kolem 26 mic (mikronů) a není moc roztřepená, takže příliš neplstnatí a výrobky z ní lze prát v pračce na program vlna.

Výstřižek

zdroj obrázku

super fine

Je označení pro jemnost vlněné příze 15 - 18,5 μm. Můžete se setkat i s označením "extra fine". Tuto jemnost vláken poskytuje pouze vnitřní vrstva srsti ovcí plemene Merino. Vlna této kvality je velice jemná a má schopnost udržovat stabilní tepelné klima. V zimě hřeje a v létě chladí a neztrácí tuto schopnost ani po navlhnutí. Super fine vlákno drží teplo 4x lépe než polyamid a 2x lépe než polyester. Na rozdíl od syntetických vláken vlna dýchá.  

Jemnosti vláken musíte přizpůsobit i péči o výrobek. Doporučuje se používat pouze prostředek určený na vlnu bez obsahu enzymů a prací sody, které narušují strukturu vláken - pozor na ekologické a biologicky aktivní prací prostředky. Prací lázeň musí být vlažná a nesmí docházet k prudkým změnám teploty. Hodně zašpiněný oděv nechte delší dobu namočený a pak špínu vymačkejte - nedrhněte a neždímejte. Tření vlákna o vlákno způsobí zplstnatění vlny. Lehce vymačkejte vodu a vypraný úplet zabalte do suchého čistého ručníku a vymačkejte vodu do něj. Výrobek sušte vodorovně, nepoužívejte sušičku, nedávejte sušit na topení. Pletenou vlněnou krajku je potřeba vypnout pomocí špendlíků a drátů na pevné podložce. Prát v pračce na program vlna lze pouze výrobky z se super fine merina opatřeného úpravou superwash

Snímek obrazovky 2022-03-16 131545

zdroj obrázku

worsted yarn Označuje se tak jednak druh příze, ale také kategorie návinu příze. Skutečný původ názvu "worsted yarn" neznamená "příze z česané vlny", ale pochází ze slova "Worstead" - vesnice v anglickém Norfolku. Ve středověku se v tomto kraji ve velkém chovalo plemeno Norfolkských rohatých ovcí a celá oblast získala věhlas produkcí velmi kvalitní vlny charakteristické struktury a síly. Dnes se podle této příze jmenuje kategorie přízí č. 4 s návinem 120 - 200m na 100g. Jedná se o nejběžnější návin příze na pletení svetrů, čepic, silných rukavic a vůbec všeho. Doporučovaná sila jehlic a háčků je 5 - 6,5.